بحث بر سر این نیست که من چرا این را ندارم یا فلانی چرا ندارد. بحث سر این نیست که من چرا این طرف فنس ها هستم و او چرا آن طرف فنس هاست. بحث سر این هم نیست که چرا من در یک پنجم جزیره حق زندگی دارم و او در چهار پنجم جزیره. اصلا بحث بر سر اصل زندگی است. بحث بر سر این است که من و آن طرف فنسی ها همه آدم هستیم. چه پدر من یک ماهیگیر ساده باشد چه یک کارمند جزء شرکت نفت یا ارتش و یا سپاه. اصلا فرقی نمی کند. اگر قرار است منی که انسان هستم در این جزیره زندگی کنم، با هر عنوانی که باشد باید حق زندگی را داشته باشم. باید امکانات اولیه زندگی را داشته باشم. باید اقلا وقتی که موج های چندین و چند متری شروع به آمد و رفت می کند در این دریایی که همچون آکواریومی است (اگر بگذارند)، نان داشته باشم که بخورم.

فرقی نمی کند من مریض شوم و نیاز به اعزام به بوشهر و شیراز داشته باشم یا یکی از آن طرف فنسی ها. همه ما آدم هستیم و انسان و در این جور مواقع نیاز داریم به این که یا در جزیره کوچکمان پزشک و ابزار لازم باشد یا آن پرواز های اورژانسی باشد.


اصلا تو بگو همه شورایمان را شرکتی ها به تسخیر در بیاورند. آن ها هم باید بفهمند که آقایان محترم، این جا جزیره ای است که مردم می خواهند در آن زندگی کنند. کارگر هم می خواهد هم کار کند هم زندگی کند. اگر توهین نباشد بفهمید که خودتان هم در این جا می خواهید زندگی کنید. حالا از آن سوله غله باشید یا از آن ساختمان زیبای عملیات یا از آن ساختمان سفیدی که شهرداری نام دارد. همه و همه داریم زندگی می کنیم.

همه زیر همین فلر ها زندگی می کنیم. چه این طرف فنس ها چه آن طرف فنس ها. این فنس ها هنوز سوراخ سوراخ است. هنوز هوای هر دو طرف از لای این سوراخ ها می رود و می آید. حالا برای تنظیم این فنس ها درختان باستانی مارا از سه لیلی به دو لیلی تبدیل کنند.


این فنس ها فنس است. نه مرز.